CZĘSTOCHOWA

09 – 10.05.2017

„Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy” – te słowa Mahatmy Ghandiego doskonale oddają zamysł towarzyszący stworzeniu ogólnopolskiego Festiwalu Myślenia Projektowego Design Thinking Week. Tematyka podejmowana w kolejnych latach wskazuje kierunek zmian potrzebnych w naszym społeczeństwie: od pracy na rzecz lokalnych społeczności w 2014 roku do budowania zaufania społecznego w roku 2017.

To już trzeci Ogólnopolski Festiwal Design Thinking Week w Częstochowie. W tym roku lokalnym organizatorem była Uczelniana Rada Doktorantów Politechniki Częstochowskiej, której wsparcia udzielili dr hab. inż. Przemysław Postawa, prof. PCz. oraz dr inż. Tomasz Stachowiak – opiekunowie koła Design Thinking Space. Całe przedsięwzięcie odbyło się 9 i 10 maja 2017r. Miejscem, które idealnie wpasowało się w ideę tegorocznego Festiwalu była Komenda Miejska Policji w Częstochowie, stąd też zgoda mł. insp. Dariusza Atłasika – pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Policji, aby warsztaty myślenia projektowego zorganizować właśnie w tym miejscu. Festiwal skierowany był przede wszystkim do uczniów szkół średnich, studentów, doktorantów, absolwentów PCz, pracowników administracji publicznej, prywatnych przedsiębiorców, czyli wszystkich zainteresowanych tematem myślenia projektowego, którzy dostrzegają potrzebę zmian w społeczeństwie. Celem wydarzenia było podnoszenie świadomości w zakresie potrzeb i problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne, a także aktywizacja, integracja i likwidacja barier społecznych pomiędzy osobami zdrowymi a osobami niepełnosprawnymi. Po uroczystym otwarciu Festiwalu w Częstochowie przez mgr inż. Paulinę Kordas – Przewodniczącą Uczelnianej Rady Doktorantów Politechniki Częstochowskiej i jednocześnie liderkę DTWeek Częstochowa głos zabrali zaproszeni goście.

Jako pierwszy przywitał uczestników prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki – Prorektor ds. Nauki Politechniki Częstochowskiej. Następnie kolejno mł. insp. Dariusz Atłasik – po. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie, Piotr Grzybowski – Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy, Katarzyna Wilk – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie oraz sierż. szt. Agnieszka Toborek – Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Po przemówieniach gości wygłoszono trzy krótkie wykłady. Tę część rozpoczął Damian Koszczyk z Fundacji Mozaika, inicjator akcji „Pomagam z Dejmianem”, opowiadając o problemach, z którymi zmagają się niepełnosprawne dzieci i ich rodzice. Swoje wystąpienie zwieńczył przedpremierowym pokazem filmu: „Zwykli niezwykli”, pozostawiając uczestnikom możliwość samodzielnego dostrzeżenia przesłania. Młodzi wynalazcy z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju podzielili się swoimi międzynarodowymi osiągnięciami. Zaprezentowali między innymi gogle do leczenia fobii wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, które każdy zainteresowany mógł założyć i na własnej skórze sprawdzić czy ma lęk wysokości. Dr inż. Tomasz Stachowiak bezpośrednio wprowadził uczestników w tematykę myślenia projektowego, przybliżył pochodzenie oraz etapy metodologii design thinking na przykładach z życia wziętych. Po wykładach uczestnicy pod okiem trenerów, w składzie: Marta Piątek, mgr inż. Anna Jaskot, mgr inż. Agnieszka Pudełko, mgr inż. Adrian Łukaszewicz oraz mgr inż. Paulina Kordas, zaczęli wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

W warsztatach wzięło udział trzynaście zespołów, w tym dzielnicowi z komisariatu I w Częstochowie. Każdy zespół po dwóch dniach warsztatów przedstawił autorskie rozwiązanie dotyczące budowania zaufania społecznego. Wszystkie zespoły stanęły na wysokości zadania. Zarówno uczestnicy jak i jury wybrali najlepsze rozwiązanie polegające na stworzeniu aplikacji mobilnej dla osób niepełnosprawnych o nazwie „Niepełni w pełni”.  Projekt autorstwa studentek Politechniki Częstochowskiej: Agnieszki Poks, Agnieszki Pasieki, Joanny Szymanek oraz Julianny Owczarek zakłada zapewnienie błyskawicznej i bezpłatnej pomocy potrzebującym bez zbędnych formalności i oczekiwania w kolejkach oraz zmianę wizerunku niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Bazując na informacjach zawartych w ankietach ewaluacyjnych stwierdzamy, że Festiwal można zaliczyć do udanych zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym.

Wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na facebook’u. Znaleźć nas można pod nazwą „Design Thinking Week 2017 Częstochowa”.

 

PATRONATY HONOROWE: Rektor Politechniki Częstochowskiej, Prezydent Miasta Częstochowy

PARTNERZY LOKALNI: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Międzywydziałowe Koło Integracji i Wsparcia FENIKS, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Fundacja Mozaika, Daniel Wróblewski Fotografia, ZF Group.

PATRONATY MEDIALNE: Telewizja ORION, Kwartalnik „Rynek-Społeczeństwo-Kultura”.

 

Mgr inż. Paulina Kordas – WIPiTM

Mgr inż. Anna Jaskot – WIMiI

ZAPRASZALI

LABEL1

CZĘSTOCHOWA

Doktorantka IV roku w dyscyplinie Metalurgia na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. W pracy naukowej skupia się na badaniach w zakresie wpływu mikrosegregacji na zmiany strukturalne w odlewach wieloskładnikowych.

Przygodę z design thinking rozpoczęła w kole naukowym. Na festiwalu Design Thinkig Week 2015 Częstochowa zadebiutowała w roli trenera i organizatora. Czynnie bierze udział w różnego rodzaju konferencjach, warsztatach i szkoleniach. Jako przewodnicząca Uczelnianej Rady Doktorantów Politechniki Częstochowskiej działa na rzecz społeczności doktorantów. Uczestniczka programu Erasmus+ w Czechach. Członek Stowarzyszenia Krav Maga Polska.

Z zamiłowania podróżniczka-couchsurferka. W wolnych chwilach spotyka się ze znajomymi i uczy się włoskiego.

CZĘSTOCHOWA

Doktorantka I roku w dyscyplinie Inżynieria Środowiska na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Wcześniej – magister biotechnologii. Uczestniczyła w DTweek w 2015 roku i od tego momentu poszerza swoją wiedzę nt. metodologii design thinking. Lubi przebywać na ciekawych szkoleniach. Obecnie zajmuje się badaniami na temat kompozytów biodegradowalnych, ich właściwości oraz zdolności do kompostowania. Oprócz tego interesuje się tańcem towarzyskim, kulturą grecką oraz wędrówkami górskimi.

CZĘSTOCHOWA

Marta Piątek, studentka kierunku Energetyka na Politechnice Częstochowskiej. Działa jako członek kół naukowych, a także jako osoba niezrzeszona. W życiu kieruje się zasadą „Najlepszy czas na działanie jest teraz”.
Interesuje się budownictwem pasywnym i energooszczędnym, efektywnością energetyczną i społeczną odpowiedzialnością za poszanowanie energii i odpowiednie nią zarządzanie. Prowadzi bloga, na którym zachęca do racjonalnego korzystania z energii i jej oszczędzania.
W wolnych chwilach lubi czytać książki, jeździć na rowerze i rolkach, a także uczyć się języków obcych, głównie angielskiego.
Z tematyką design thinking związana od 2014, kiedy to zainteresowała się tematem uczestnicząc w warsztatach w ramach Design Thinking Week.

CZĘSTOCHOWA

Absolwentka Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Magister inżynier z kwalifikacjami nauczycielskimi. Doktorantka III roku w Instytucie Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Częstochowskiej w dyscyplinie: Budowa i Eksploatacja Maszyn. Na studiach I stopnia występowała w w Lip Dub’ie (teledysku promującym Politechnikę Częstochowską). Na studiach II stopnia przez semestr pobierała naukę na Katholieke Universiteit Leuven (w Belgii) w ramach programu Erasmus.
Laureatka w programie z zakresu umiejętności miękkich niezbędnych do współpracy z gospodarką, pod nazwą TransFormation.doc, w Ivey Business School, London Ontario w Kanadzie.
Naukowo spełnia się badając roboty mobilne poprzez opis ich ruchu. Uczestniczka konferencji, wielu szkoleń oraz kursów. Interesuje się kinematografią z polowy XX wieku. W wolnym czasie bierze udział w spływach kajakowych…a przygodę z Design Thinking zaczyna teraz!

CZĘSTOCHOWA

Doktorant IV roku studiów doktranckich w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. W pracy zajmuje się możliwością modyfikacji właściwości implantów stomatologicznych poprzez innowacyjną metodę wytwarzania.
Poza zagadnieniami związanymi stricte z doktoratem interesuje się teologią.
Z DT pierwszą styczność miał w 2015 roku w trakcie warsztatów Design Thinking w Praktyce – Święta z DT Space.
W wolnych chwilach zajmuje się zbieraniem czterolistnych koniczynek, piciem herbaty i czytaniem książek.

Gdzie?

Komenda Miejska Policji w Częstochowie

 ul. ks. J. Popiełuszki 5

42-200 Częstochowa

Dla Kogo?

Uczniowie szkół średnich, studenci, doktoranci, absolwenci PCz. oraz wszyscy zainteresowani tematem myślenia projektowego.

 

Kontakt

Paulina Kordas

606 950 739

kordaspaulina@gmail.com

Komenda Miejska Policji w Częstochowie

ul. ks. J. Popiełuszki 5, 42-200 Częstochowa, Polska

 

PARTNERZY

Share This